Atrakcyjne pakiety! Zapraszamy do zobaczenia naszej oferty pakietów.

Ból kręgosłupa? Można go pokonać!

Date

Koronawirus, lockdown, praca zdalna – wszystkie te hasła doskonale charakteryzują rok 2020. Wprowadzone obostrzenia i konieczność zachowania dystansu społecznego sprawiły, że zamknięci w domach przyjęliśmy tryb pracy siedzącej. Pozbawieni możliwości aktywnego tryby życia przestaliśmy zwracać uwagę na postawę podczas godzin spędzanych przed komputerem. Efekt? Bóle kręgosłupa, wady sylwetki, złe samopoczucie. Ale ból kręgosłupa można pokonać. Oto kilka informacji na temat schorzenia obejmującego dzisiaj około 80% ludzkości.

Ból kręgosłupa może być uciążliwy, a jego bagatelizowanie i czekanie „aż samo przejdzie” nie jest najlepszym wyjściem, ponieważ może doprowadzić do poważnych schorzeń, a co za tym idzie sporego ograniczenia ruchowego. Jest to problem istotny zwłaszcza teraz, gdy z powodu ograniczeń byliśmy zmuszeni pozostać w domach, pracować w warunkach nieprzystosowanych do zachowania prawidłowej postawy ciała, a przez dyskretne podjadanie i brak ruchu, przyczyniły się do wzrostu masy ciała.

Dlaczego boli?

Ból kręgosłupa objawia się wzdłuż pionowej osi ciała po stronie grzbietu i pojawia się na różnych odcinkach. Wyróżnia się bóle szyjne, piersiowe, lędźwiowe i krzyżowe. Podstawą bólu kręgosłupa może być uraz mechaniczny jednak często przyczyna znajduje się po stronie zmian zwyrodnieniowych, stanów zapalnych czy chorób stawów. Z wiekiem kręgosłup słabnie i staje się bardziej narażony na urazy. Podobnie dzieje się gdy spada aktywność fizyczna. Negatywny wpływ na kondycję szkieletu ma również siedzący tryb życia i godziny spędzane przed komputerem i telewizorem. Na problemy z kręgosłupem bardziej narażano są osoby borykające się z otyłością oraz wykonujące ciężką pracę fizyczną. Co ciekawe, powodem bólu może być również nadmiernym, przewlekły stres, a także depresja. Jednak bez względu na podłoże bóle w znacznym stopniu przyczyniają się do ograniczenia swobody poruszania się. Jednak to nie wszystkie czynniki, które powodują ból.

Ból kręgosłupa niejedno ma imię

Choć przyczyn bólu może być wiele, warto poznać najczęściej występujące dzisiaj schorzenia kręgosłupa. Wiele z nich wymaga odpowiedniej diagnostyki i leczenia, gdyż zbagatelizowane mogą skutecznie unieruchomić nas i narazić na walkę z bólem. Co ważne, nie należy diagnozować się samemu, a co gorsza – przyjmować leki bez konsultacji z lekarzem. Samowola może mieć nieprzyjemne konsekwencje i warto w tej sytuacji zaufać doświadczeniu lekarzy. Jakie są najczęstsze schorzenia kręgosłupa?

  • Osteoporoza – zwana również „cichym złodziejem kości”. Choroba objawia się ubytkiem masy kostnej, a co za tym idzie – osłabieniem jej struktury. Powoduje to nadmierną łamliwość, przez co choroba jest szczególnie niebezpiecznie dla osób starszych. I to właśnie u nich najczęściej występuje, narażone są na nią częściej kobiety, zwłaszcza po menopauzie. Najczęstszym urazem do jakiego dochodzi u pacjentów cierpiących na osteoporozę jest złamanie szyjki kości udowej, jednak często dochodzi również do uszkodzeń nadgarstków, kości promieniowej i ramiennej oraz złamania w obrębie kręgosłupa. Jest również częstą przyczyną złamań kompresyjnych kręgów, które mają wpływ na zmniejszenie wzrostu, powstanie kifozy piersiowej i problemów z bólem kręgosłupa. Warto podkreślić, że osteoporoza jest niebezpieczną chorobą, która często nie daje o sobie wcześniej znać, a pierwszym jej objawem może być złamanie przy nawet niegroźnym upadku.
  • Lumbago – schorzenie atakujące okolice lędźwiowe, nazywane również postrzałem. Przyczyną lumbago jest przeważnie nadwyrężenie kręgosłupa wynikające z urazu mechanicznego. Ból nasila się przy każdym ruchu, zwłaszcza podczas schylania lub podnoszenia przedmiotów. Charakterystycznym dla tego schorzenia jest nagle pojawiający się ból, który promieniuje w okolice pośladków i uda. Często powodem bólu jest przesunięcie się dysków pomiędzy kręgami kręgosłupa, stanowiących rodzaj amortyzatorów.
  • Dyskopatia – powodem tego schorzenia jest przepuklina jądra miażdżystego dysku, które doprowadza do drażnienia lub wręcz uszkodzenia korzenia nerwowego (zwyrodnienie obejmujące krążki międzykręgowe). Charakterystycznym objawem dyskopatii jest ostry i przewlekły ból w odcinku lędźwiowym, promieniujący wzdłuż biodra do pośladka, nogi i stopy. Często te dolegliwości są połączone ze zwiększonym napięciem mięśni przykregosłupowych, a nawet niedowładem i drętwieniem kończyn dolnych. Dyskopatię charakteryzuje silny ból, który może być chwilowy ale czasem utrzymuje się na dłużej. Schorzenie wymaga właściwej diagnostyki i wprowadzenia działań profilaktycznych. Schorzenie dotyka najczęściej osób młodych pomiędzy 25., a 40. rokiem życia.
  • Rwa kulszowa – to schorzenie wynikające z podrażnienia lub uszkodzenia nerwu kulszowego lub jego korzeni. Charakteryzuje go silny, rwący ból w pośladku promieniujący na nogę i stopę, drętwienie i mrowienie kończyn. W niektóry przypadkach mogą towarzyszyć mu objawy neurologiczne takie jak zburzenia czucia, drętwienie nóg czy opadanie stopy. Rwa kulszowa jest następstwem zwyrodnienia kręgosłupa. Atak bólu może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Ortopeda pomoże!

Gdzie więc szukać pomocy kiedy mamy do czynienia z bólem kręgosłupa? Choć wiele źródeł zachęca do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, my preferujemy wizytę u ortopedy, który nie tylko precyzyjnie zdiagnozuje powód boleści ale także przepisze leki i skieruje pacjenta na dalsze badania lub zaleci rehabilitację. Należy pamiętać, że dobra kondycja kręgosłupa to zasługa prowadzenia odpowiedniego tryby życia. Zalecenia obejmują regularną aktywność fizyczną, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, dobór odpowiedniego materaca oraz zbilansowana i zdrowa dieta. Apelujemy do rozsądnego podejścia do tematu. W Centrum Medycznym Woronicza 15 przyjmuje doświadczony i ceniony przez pacjentów ortopeda – dr Marcin Dulas, który prowadzi konsultacje oraz konsultacje z USG. Zachęcamy do kontaktu!

Więcej
artykułów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o plikach Cookies, kliknij tutaj. Akceptuję