Atrakcyjne pakiety! Zapraszamy do zobaczenia naszej oferty pakietów.

22 643 59 11

WIDEODERMATOSKOPIA!

NOWOŚĆ

na NFZ tylko
w CM Woronicza

Urządzenie pozwala rozpoznać czerniaka złośliwego w stadium przedinwazyjnym oraz wskazać na znamiona z wysokim prawdopodobieństwem przemiany w nowotwór.

Głównym wskazaniem jest diagnostyka i profilaktyka czerniaka złośliwego skóry.

img
img

Nie jesteś pewny swoich znamion?

Poproś swojego lekarza o skierowanie i zapisz się do nas na badanie.

img

Wykrywanie nowotworów skóry

W Centrum Medycznym Woronicza 15 wykonujemy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia diagnostykę zmian skórnych badaniem dermatoskopii cyfrowej i wideodermatoskopii. Nowotwór skóry może dotyczyć osoby w każdym wieku, przy czym najbardziej niebezpieczny czerniak złośliwy rozwija się również u ludzi w młodym i średnim wieku, często na podłożu znamion barwnikowych, które istniały przez wiele lat. Tylko specjalistyczne badanie dermatologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie oraz na odróżnienie łagodnych zmian skórnych od zmian nowotworowych. Rak może rozwijać się latami, jest często niebolesny i nie budzi niepokoju.

Wideodermatoskopia
w ramach

nfz

Wideodermatoskopia jest nowoczesną techniką diagnostyczną stosowaną obecnie jak podstawowy standard w diagnozowaniu nowotworów skóry. Badanie jest szybkie, bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Przy pomocy wysokiej klasy sprzętu optycznego w połączeniu z nowoczesnym oprogramowaniem diagnostycznym lekarz dermatolog jest w stanie „prześwietlić” skórę i ocenić zmianę, w szczególności znamiona skórne (potocznie „pieprzyki”). Całość badania jest wspomagana przez najbardziej zaawansowane programy cyfrowe, a diagnoza stawiana jest przy współpracy lekarza specjalisty i sztucznej inteligencji analizującej to co może umknąć nawet najbardziej doświadczonemu lekarzowi. W czasie standardowej wizyty dermatolog może ocenić znamiona dermatoskopem optycznym (często potocznie nazwane „lupką” ), Pomimo jednak tego, iż jest to bardzo dobre narzędzie, nie jest w stanie wykryć w kolejnych badanych drobnych zmian jakie zachodzą w czasie. Badanie wideodermatoskopowe jest badaniem dużo dokładniejszym i bardziej zaawansowanym. Wykonane zdjęcia zostają zapisane na stałe w pamięci komputera i stanową punkt wyjścia do każdego kolejnego badania.

img
Lekarz oceniający badanie

Badanie wykonywane jest przez lekarza specjalistę dermatologa, posiadającego doświadczenie w onkologii skóry. Wynik badania jest dostępny do odebrania w ciągu 3 dni roboczych od daty jego wykonania. W przypadku koniecznym lekarz wykonujące badanie kieruje do Poradni chirurgicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a skierowanie zostanie przekazane wraz z wynikiem wideodermatoskopii.  Pacjenci po wykonanym badaniu zapisywani są bezpośrednio na dalsze wizyty kontrolne, nie wymagające już oddzielnego skierowania. Tylko wczesna diagnoza i usunięcie zmian chroni przez rozwojem nowotworu.

Kto powinien wykonać wideodermatoskopię?

Każdy kto:

 • Posiada zmianę skórną, która zmienia swoją wielkość, kształt lub kolor
 • Ma nagle pojawiającą się zmianę skórną barwnikową nawet jeśli jest drobna i pojedyncza
 • Posiada liczne znamiona barwnikowe
 • Często opala się na słońcu lub w korzysta z solarium (również w przeszłości)
 • Doznał kiedykolwiek poparzeń słonecznych
 • Ma członka rodziny u którego stwierdzono nowotwór skóry, szczególnie czerniaka złośliwego
 • Posiada jasną karnacją lub szybko reaguje zaczerwieniem na słońce
 • Planuje lub posiada tatuaż w miejscu lub okolicy znamienia
 • Miał usuwane podejrzane zmiany skórne
 • Posiada zmianę, które uległo urazowi lub znajduje się ono miejscu przewlekle drażnionym przez odzież
 • Ma podejrzaną zmianę skórną stwierdzoną w dermatoskopii optycznej
 • Ma skierowanie na usunięcie zmiany skórnej i chce zweryfikować diagnozę

Pacjenci z wykrytym wcześniej czerniakiem lub rakiem skóry MUSZĄ odbyć takie badanie przynajmniej raz na pół roku, aby wychwycić ewentualnie powstające ogniska nowotworu.

Jak zapisać się na wideodermatoskopie?

Badania wideodermatoskopowe oraz dalsza opieka dermatologa w naszej placówce wykonywane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Warunki wykonania badania. 

 • Ukończone 10 lat.
 • Posiadanie niewykorzystane skierowanie do Poradni dermatologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (skierowanie może być wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu, lekarza dowolnej specjalizacji lub lekarza dermatologa)

Badania wykonywane są nawet dla pojedynczej zmiany skórnej. Ze względu na czas badania przy większej ilości znamion badanie może być podzielone na kilka wizyt w krótkich terminach (kolejne wizyty nie wymagają nowego skierowania).

Zapraszamy do zapisów wszystkich pacjentów z aktualnym skierowaniem.

Szczegółowe informacje udzielimy Państwu pod numerem

tel. 22-643-59-11

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o plikach Cookies, kliknij tutaj. Akceptuję