Atrakcyjne pakiety! Zapraszamy do zobaczenia naszej oferty pakietów.

Różowy październik – czyli miesiąc świadomości raka piersi Skorzystaj z promocji na USG piersi!

Date

Breast Cancer Awareness Month czyli miesiąc świadomości raka piersi jest obchodzony na całym świecie już od 1985 roku. Przez cały październik podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnych metod leczenia. Symbolem walki z nowotworem piersi jest różowa wstążka, która swoje znaczenie zawdzięcza Evelyn Lauder – wiceprezesce Estée Lauder Companies i założycielce Fundacji Badań nad Rakiem Piersi.

 

Rak piersi uznawany jest za najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Na całym świecie choruje na niego aż 25% kobiet. Jest też najczęstszą przyczyną zgonu. Szacuje się, że rokrocznie nowotwór piersi wykrywany jest u 1,7 miliona kobiet, z czego u ponad 500 tysięcy jest on przyczyną śmierci. Co ciekawe, największa liczba zachorowań notowana jest w krajach uprzemysłowionych, najmniejsza – w krajach Azji Południowo-Wschodniej i Afryki. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce około 80% wykrytych przypadków dotyczy kobiet powyżej 50 roku życia. Jednak w ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań wśród młodych kobiet wzrosła prawie dwukrotnie. Choroba nowotworowa raka piersi dotyka również mężczyzn, choć są to rzadkie przypadki szacowane jako 1/100 przypadków.

Czynniki ryzyka

Choć czynników przyczyniających się do rozwoju choroby jest wiele, jednak za kluczowe uznaje się stan gospodarki hormonalnej, takie jak czynniki reprodukcyjne, stosowanie leków hormonalnych czy wiek. Zdecydowanie bardziej narażone na raka sutka są panie, które posiadają mutację genu BRCA1 lub BRCA2. Z badań wynika, że około 4-8% wszystkich przypadków choroby są spowodowane właśnie dziedziczną mutacją, pozostałe zachorowania są wynikiem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych. Warto kolejny raz nadmienić, że ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem. Ten nie jest jednak wyznacznikiem, gdyż jak już wspomnieliśmy liczba zachorowań wśród kobiet przed 45 rokiem życia stale rośnie.

Profilaktyka ma znaczenie!

Tu należy zdecydowanie podkreślić, że PROFILAKTYKA MA OGROMNE ZNACZENIE! W przypadku nowotworu piersi to właśnie szybka diagnostyka i wczesne wykrycie zmian są najważniejsze. Zwłaszcza, że wcześnie wykryta choroba może być skutecznie leczona.  By tak się stało, kobiety powinny regularnie podawać się badaniom mammograficznym (badanie przesiewowe – skreening) i USG. Badania powinny być wykonywane raz w roku. Ważne jest również by nie zapominać o samobadaniu, które zajmuje tylko kilka minut i można je wykonać np. w czasie kąpieli.

Samobadanie nic nie kosztuje

Samobadanie piersi jest czynnością, którą powinny wykonywać wszystkie panie. Umożliwia ono pierwsze wyczucie guzków i choć te mogą nie być groźne, wszelkie wykryte nieprawidłowości powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem. Kobiety miesiączkujące powinny wykonywać samobadanie w 7-10 dniu od pierwszego dnia krwawienia. W tym celu należy namydlić piersi i opuszkami palców lekko uciskać pierś, przesuwając dłoń tak, by zbadać całą pierś. Warto wykonać takie badanie również po badaniu USG lub mammografii – pozwoli to samodzielnie poznać budowę piersi i na tej podstawie lepiej monitorować ewentualne nieprawidłowości. Comiesięczne badanie pozwoli nabrać wprawy. Poza tym takie badanie powinno być wykonywane podczas każdej wizyty ginekologicznej, gdyż doświadczenie lekarza pozwala wykryć zmianę i skierować pacjentkę na dalsze badania.

Mammografia to dobry pomysł

Najbardziej popularną metodą diagnostyki jest mammografia. Badanie wykonywane jest w dwóch projekcjach – górno-dolnej i skośnej. Badanie nie jest inwazyjne, wykonuje się je szybko i bezboleśnie, a ponadto nie wymagają szczególnego przygotowania ze strony pacjentek. Mammograf wykrywa zmiany nowotworowe w około 85% przypadków. Jednak część nowotworów nie jest widoczna w badaniu mammograficznym. Częstym zabiegiem, jest ocena wyników badania przez dwóch radiologów, co ma wpłynąć na zmniejszenie ryzyka błędu w ich interpretacji. W Polsce od kilkunastu lat realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, w wyniku którego ubezpieczone kobiety w wieku 50-69 lat mogą poddać się bezpłatnemu badaniu. Z programu można skorzystać raz na dwa lata. Jeśli wyniki badań wykryją coś niepokojącego, pacjentka kierowana jest na dalsze badania – USG, biopsja cienkoigłowa lub gruboigłowa, które wykonywane są również w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Nie zapomnij o USG

USG piersi to badanie bezbolesne i bezinwazyjne, które nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania. Jest ono wskazane zwłaszcza w przypadku piersi o dużej gęstości gruczołowej.  Te z kolei charakteryzują zwłaszcza młode kobiety, w wieku przed menopauzą, stosujących leczenie hormonalne. Jest to również dobra metoda pozwalająca monitorować torbiele piersi. USG piersi może być też wykonywane u pacjentek w ciąży. By badanie było dokładne warto wykonywać je na dobrej jakości sprzęcie i u doświadczonych radiologów. W Centrum Medycznym Woronicza 15 posługujemy się najnowocześniejszym sprzętem – Arietta V60. Badanie wykonuje doświadczony i ceniony radiolog – dr Marek Tomaszewski.

Skorzystaj z promocji Różowy Październik – tylko teraz badanie USG piersi w promocyjnej cenie 130 zł. Zapraszamy do zapisów!

Więcej
artykułów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o plikach Cookies, kliknij tutaj. Akceptuję