Konsultacja ortopedyczna powinna zainteresować te osoby, które zmagają się powtarzającymi się lub trwającymi dłużej bólami stawów lub mięśni. Mogą być one spowodowane schorzeniami układu kostno-stawowego.
Przebieg konsultacji
Konsultacja rozpoczyna się od zebrania wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz rozpoznaje rodzaj problemu – czego dotyczy ból, kiedy występuje oraz co może być jego przyczyną. Ważną informacją jest również wiedza na temat innych schorzeń pacjenta czy przyjmowanych przez niego leków, a także przebytych zabiegów i hospitalizacji. Ortopeda zapyta również o przebyte urazy czy choroby występujące w rodzinie. W diagnostyce ortopedycznej istotny jest również rodzaj wykonywanej przez pacjenta pracy czy podejście do aktywności fizycznej. Wiele urazów ma bowiem swoją przyczynę w nadmiernym wysiłku fizycznym. Ortopeda bada miejsce bólu, a w uzasadnionej sytuacji wykonuje badanie USG. Na podstawie zebranych informacji lekarz ocena zdrowie pacjenta i wdraża odpowiednie leczenia lub kieruje pacjenta na dalsze badania.
Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak:
- uporczywy i długotrwały ból mięśni i stawów
- problemy z kręgosłupem
- nieprawidłowa postawa
- przebyte urazy takie jak złamanie kości
- przykurcze mięśni
- ograniczenia ruchu
koniecznie zdecyduj się na wizytę u ortopedy. Nieleczone problemy z układem kostno-stawowym mogą doprowadzić do stałych zmian, utrudniających codzienne funkcjonowanie.
W Centrum Medycznym Woronicza 15 konsultacje ortopedyczne prowadzone są przez dr Marcina Dulasa, specjalizującego się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu.