Atrakcyjne pakiety! Zapraszamy do zobaczenia naszej oferty pakietów.

22 643 59 11

USG piersi – profilaktyka wykrywania raka

Date

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text]Badanie trwa kilka minut, jest bezbolesne i pozwala wykryć guzki i zmiany w piersiach na wczesnym etapie rozwoju. Rokrocznie w Polsce o chorobie nowotworowej piersi dowiaduje około 8-20 tysięcy kobiet. Wiele z nich o chorobie dowiaduje się zbyt późno by mieć szansę na wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka czyli regularne samobadanie piersi i wykonywanie USG.

USG piersi to badanie profilaktyczne, wykonywane przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Dzięki niemu na ekranie ultrasonografu wyświetlane są tkanki wchodzące w skład piersi, a wysyłane dale ultradźwiękowe odbijają się od kolejnych tkanek przekazując obraz o różnym zaciemnieniu. Badanie USG jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne przez co może być wykonywanie wielokrotnie bez obawy o skutki uboczne, również u kobiet będących w ciąży lub karmiących piersią. Badanie powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim oraz analizą wcześniejszych wyników badań USG oraz mammografii – o ile były wcześniej wykonywane. Lekarz wykonujący USG już w trakcie badania widzi i ocenia prawidłową budowę i stan piersi, jak również ewentualne zmiany.

Kiedy należy wykonać USG piersi? Regularne badania piersi powinny być wykonywane przez kobiety od 30 roku życia. Najczęściej na badania decydują się kobiety, które w trakcie samobadania wykryły u siebie guza, zostały skierowane na badania przez ginekologa lub zauważyły wypływ wydzieliny z brodawki sutkowej. Jednak badanie powinno być wykonywane regularnie, przynajmniej raz w roku, co umożliwi szybkie reagowanie na wszelkie zmiany. Jest również wykonywane jako dodatkowe badanie przesiewowe, ponieważ mammografia nie wykrywa każdej zmiany nowotworowej.

USG piersi jako badanie przesiewowe zalecane jest m.in. u kobiet:

  • obciążonych wysokim i umiarkowanym ryzykiem zachorowania na raka piersi
  • będących w ciąży
  • po przebytej punkcji sutka
  • z silikonowymi implantami
  • posiadających małe piersi
  • posiadających piersi o gruczołowym utkaniu.

Jak przygotować się do USG piersi? Nie ma konkretnych wymogów, jakie należy spełnić by poddać się badaniu. Zaleca się wykonywanie USG pomiędzy 1., a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Na badanie warto również zabrać wcześniejszą dokumentację jak np. ostatnie wyniki badań USG.

Zachęcamy do profilaktycznego badania piersi. W naszej placówce USG pierwsi wykonywane jest przez znanego i cenionego radiologa – Marka Tomaszewskiego (https://www.znanylekarz.pl/marek-tomaszewski-8/radiolog-diagnostyk/warszawa).[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Więcej
artykułów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o plikach Cookies, kliknij tutaj. Akceptuję