Badanie trwa kilka minut, jest bezbolesne i pozwala wykryć guzki i zmiany w piersiach na wczesnym etapie rozwoju. Rokrocznie w Polsce o chorobie nowotworowej piersi dowiaduje około 8-20 tysięcy kobiet. Wiele z nich o chorobie dowiaduje się zbyt późno by mieć szansę na wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka czyli regularne samobadanie piersi i wykonywanie USG.

USG piersi to badanie profilaktyczne, wykonywane przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Dzięki niemu na ekranie ultrasonografu wyświetlane są tkanki wchodzące w skład piersi, a wysyłane dale ultradźwiękowe odbijają się od kolejnych tkanek przekazując obraz o różnym zaciemnieniu. Badanie USG jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne przez co może być wykonywanie wielokrotnie bez obawy o skutki uboczne, również u kobiet będących w ciąży lub karmiących piersią. Badanie powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim oraz analizą wcześniejszych wyników badań USG oraz mammografii – o ile były wcześniej wykonywane. Lekarz wykonujący USG już w trakcie badania widzi i ocenia prawidłową budowę i stan piersi, jak również ewentualne zmiany.

Kiedy należy wykonać USG piersi? Regularne badania piersi powinny być wykonywane przez kobiety od 30 roku życia. Najczęściej na badania decydują się kobiety, które w trakcie samobadania wykryły u siebie guza, zostały skierowane na badania przez ginekologa lub zauważyły wypływ wydzieliny z brodawki sutkowej. Jednak badanie powinno być wykonywane regularnie, przynajmniej raz w roku, co umożliwi szybkie reagowanie na wszelkie zmiany. Jest również wykonywane jako dodatkowe badanie przesiewowe, ponieważ mammografia nie wykrywa każdej zmiany nowotworowej.

USG piersi jako badanie przesiewowe zalecane jest m.in. u kobiet:

  • obciążonych wysokim i umiarkowanym ryzykiem zachorowania na raka piersi
  • będących w ciąży
  • po przebytej punkcji sutka
  • z silikonowymi implantami
  • posiadających małe piersi
  • posiadających piersi o gruczołowym utkaniu.

Jak przygotować się do USG piersi? Nie ma konkretnych wymogów, jakie należy spełnić by poddać się badaniu. Zaleca się wykonywanie USG pomiędzy 1., a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Na badanie warto również zabrać wcześniejszą dokumentację jak np. ostatnie wyniki badań USG.

Zachęcamy do profilaktycznego badania piersi. W naszej placówce USG pierwsi wykonywane jest przez znanego i cenionego radiologa – Marka Tomaszewskiego (https://www.znanylekarz.pl/marek-tomaszewski-8/radiolog-diagnostyk/warszawa).