Atrakcyjne pakiety! Zapraszamy do zobaczenia naszej oferty pakietów.

Panowie – zachęcamy do badań!

Date

Akcja Movember – zapuść wąsy po raz pierwszy została zorganizowana w 2014 roku, a jej celem jest zwiększanie świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn oraz zachęcanie ich do regularnych badań i dbania o swoje zdrowie.

Niestety – statystyki są nieubłagane!Według danych Światowej Organizacji Zdrowia u ponad połowy mężczyzn w wieku 60 lat oraz niemal wszystkich 80-latków, lekarze stwierdzają łagodny przerost prostaty, zwanej też sterczem lub gruczołem krokowym. Z kolei według Krajowego Rejestru Nowotworów rak gruczoły krokowego, to zaraz po raku płuc najczęściej diagnozowany u mężczyzn nowotwór, .

Rak prostaty daje objawy nietypowe, które łatwo pomylić z łagodnym przerostem prostaty. Obecnie większość nowotworów gruczołu krokowego wykrywana jest w stadium bezobjawowym – chorzy są diagnozowani w związku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Objawy nowotworu są niestety często bagatelizowane, choć istnieją również przypadki, w których choroba rozwija się bezobjawowo. Dlatego niezmiernie ważna jest odpowiednia profilaktyka.

W jaki mężczyźni powinni dbać o swoje zdrowie?

Platforma pacjent.gov.pl podpowiada!

Raz w miesiącu

  • samobadanie jąder.

Raz do roku:

  • podstawowe badania profilaktyczne: morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu
  • pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi, pomiar obwodu w pasie
  • ogólne badanie u lekarza internisty
  • kontrola stanu uzębienia u stomatologa
  • po 50. wzrasta ryzyko zmian w gruczole krokowym, dlatego każdy mężczyzna w tym wieku powinien odwiedzić urologa, poddać się badaniu prostaty per rectum i powtarzać je od tego momentu raz na dwa lata.

 

Kochani Panowie! Podejmijcie wyzwanie i skorzystajcie z bezpłatnych badań. W CM Woronicza możecie wykonać badania w ramach profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK) oraz profilaktyka 40PLUS, w której jednym z badań jest PSA. Jego podwyższone stężenie we krwi może stanowić pierwszy krok w kierunku pogłębionej diagnozy w kierunku nowotworu prostaty. 

Więcej
artykułów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o plikach Cookies, kliknij tutaj. Akceptuję