Atrakcyjne pakiety! Zapraszamy do zobaczenia naszej oferty pakietów.

Jakie są objawy cukrzycy?

Date

Cukrzyca – jakie ma objawy? To przewlekła choroba metaboliczna, która wpływa na sposób, w jaki organizm przetwarza glukozę (cukier) we krwi. Symptomy schorzenia mogą być różne, w zależności od typu cukrzycy (typu 1, typu 2, lub ciążowej). Poniżej przedstawiono najczęstsze objawy, które mogą sugerować obecność cukrzycy i jakie powinny zaalarmować każdą osobę.

 

 

Jakie są objawy cukrzycy?

 • Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu. Nadmiar glukozy we krwi powoduje, że organizm próbuje pozbyć się jej przez mocz, co prowadzi do częstszego oddawania moczu i uczucia pragnienia.
 • Nadmierne zmęczenie. Ponieważ organizm nie jest w stanie efektywnie wykorzystywać glukozy jako źródła energii, pacjenci często czują się osłabieni i zmęczeni.
 • Niewyraźne widzenie. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do puchnięcia soczewki w oku, co powoduje problemy ze wzrokiem.
 • Nieuzasadniona utrata masy ciała. Szczególnie w przypadku cukrzycy typu 1, organizm może zacząć spalać tłuszcz i mięśnie zamiast glukozy, co prowadzi do utraty wagi.
 • Wzmożone uczucie głodu. Brak wystarczającej ilości insuliny lub nieefektywne jej działanie może powodować, że komórki nie otrzymują wystarczającej ilości glukozy, co prowadzi do uczucia głodu.
 • Infekcje i trudne gojenie się ran. Wysoki poziom cukru we krwi sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych oraz utrudnia gojenie się ran.
 • Częste infekcje skóry, dziąseł lub pęcherza. Podobnie jak w przypadku trudności w gojeniu ran, wysoki poziom cukru we krwi może zwiększać ryzyko różnych infekcji.

Dlaczego cukrzyca jest niebezpieczna?

Objawy cukrzycy powinny być bodźcem do szybkiej wizyty u lekarza. Centrum medyczne Warszawa przeprowadza badania na cukrzycę, które mają potwierdzić lub wyeliminować chorobę. Jest niezwykle ważne, ponieważ schorzenie to wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i jest niebezpieczna z kilku powodów.

Co czego prowadzi cukrzyca?

 • Uszkodzenie naczyń krwionośnych. Długotrwale podwyższony poziom cukru we krwi może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu i innych poważnych problemów krążeniowych.
 • Neuropatia cukrzycowa. Uszkodzenie nerwów, które może powodować ból, mrowienie lub utratę czucia, zwłaszcza w stopach i dłoniach. Może to prowadzić do poważnych problemów, takich jak owrzodzenia stóp.
 • Nefropatia cukrzycowa. Uszkodzenie nerek, które może prowadzić do niewydolności nerek, wymagającej dializ lub przeszczepu.
 • Retinopatia cukrzycowa. Uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce oka, które może prowadzić do utraty wzroku.
 • Zwiększone ryzyko infekcji. Wysoki poziom cukru we krwi sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, co zwiększa ryzyko infekcji skóry, dziąseł i innych tkanek.

Dlaczego należy szybko się badać i być pod stałą opieką lekarza?

Wczesne wykrycie cukrzycy i rozpoczęcie leczenia są kluczowe dla zapobiegania poważnym powikłaniom. Regularne badania poziomu cukru we krwi oraz inne badania diagnostyczne mogą pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia i dostosowywaniu leczenia w razie potrzeby. Stała opieka lekarska pozwala na:

 • Skuteczne zarządzanie poziomem cukru we krwi. Regularne monitorowanie i dostosowywanie leków, diety oraz stylu życia może pomóc utrzymać poziom cukru we krwi w bezpiecznym zakresie.
 • Wczesne wykrywanie powikłań. Regularne badania mogą pomóc w szybkim wykryciu i leczeniu powikłań cukrzycy, zanim staną się one poważne.
 • Edukację i wsparcie. Lekarze mogą dostarczyć pacjentom niezbędnej wiedzy na temat cukrzycy, pomagając im w codziennym zarządzaniu chorobą i podejmowaniu zdrowych wyborów.
 • Poprawę jakości życia. Dobre zarządzanie cukrzycą może znacząco poprawić jakość życia pacjenta, zmniejszając ryzyko powikłań i umożliwiając prowadzenie aktywnego, zdrowego życia.

Jakie badanie na cukrzycę?

Aby zdiagnozować cukrzycę, internista Warszawa może zlecić różne badania, które pomogą ocenić poziom cukru we krwi i funkcjonowanie insuliny. Poniżej przedstawiono najczęściej stosowane badania na cukrzycę:

 • Pomiar poziomu glukozy na czczo (FPG). Jest to badanie, które mierzy poziom glukozy we krwi po co najmniej 8 godzinach postu. Wynik poziomu glukozy we krwi powyżej 126 mg/dl (7,0 mmol/l) sugeruje cukrzycę.
 • Test doustnego obciążenia glukozą (OGTT). Polega na pomiarze poziomu glukozy we krwi dwie godziny po wypiciu roztworu glukozy. Wynik powyżej 200 mg/dl (11,1 mmol/l) po dwóch godzinach wskazuje na cukrzycę.
 • Hemoglobina glikowana (HbA1c). Badanie to mierzy średni poziom glukozy we krwi przez ostatnie 2-3 miesiące. Wynik 6,5% lub wyższy sugeruje cukrzycę. Jest to bardzo przydatne badanie do monitorowania długoterminowej kontroli poziomu cukru we krwi.
 • Przypadkowy pomiar glukozy we krwi. Pomiar poziomu glukozy we krwi w dowolnym momencie, bez względu na to kiedy ostatnio spożywało się posiłek. Wynik powyżej 200 mg/dl (11,1 mmol/l) wraz z objawami cukrzycy wskazuje na tę chorobę.
 • Test tolerancji glukozy (GTT). W niektórych przypadkach, szczególnie w diagnostyce cukrzycy ciążowej, stosuje się dłuższy test tolerancji glukozy, który może obejmować kilka pomiarów poziomu glukozy po spożyciu roztworu glukozy przez określony czas.

Objawy cukrzycy – podsumowanie

Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś bliskiego objawy cukrzycy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie mogą zapobiec wielu poważnym problemom zdrowotnym. Regularne wykonywanie badań, szczególnie przez osoby z grupy ryzyka (np. z nadwagą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca w rodzinie), jest kluczowe dla wczesnego wykrycia i skutecznego zarządzania cukrzycą. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki i opracowania planu leczenia. Kompleksowa profilaktyka zdrowia NFZ Warszawa Mokotów to sposób, by być cały czas pod opieką specjalistów. Pamiętaj, że ważni są również inni lekarze. Dlatego nasze usługi to także dobry okulista Warszawa, dobry dermatolog Warszawa NFZ (wideodermatoskopia Warszawa).

Więcej
artykułów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o plikach Cookies, kliknij tutaj. Akceptuję