Atrakcyjne pakiety! Zapraszamy do zobaczenia naszej oferty pakietów.

Jak się objawiają problemy z tarczycą?

Date

Jak się objawiają problemy z tarczycą?

Czym są choroby tarczycy? Tarczyca, niewielki gruczoł położony na przedniej części szyi, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu funkcji organizmu poprzez produkcję hormonów tarczycowych. Problemy z tarczycą mogą mieć różnorodne objawy i wpływać na ogólne zdrowie oraz dobre samopoczucie. Zrozumienie tych objawów jest kluczowe dla wczesnego wykrycia problemów z tarczycą i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Jakie funkcje pełni tarczyca?

Tarczyca pełni szereg istotnych funkcji w organizmie, wpływając na jego ogólną sprawność, zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego też ważne jest, aby monitorować jej funkcjonowanie i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów problemów z tarczycą.

Jedną z ważniejszych funkcji gruczołów jest produkcja hormonów regulujących wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka. Te hormony, tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3), mają szeroki zakres oddziaływania na różne narządy i układy w organizmie. Hormony tarczycowe kontrolują tempo przemiany materii w organizmie, wpływając na szybkość przemiany substancji odżywczych w energię oraz na tempo spalania kalorii. Są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Odpowiadają za prawidłowy wzrost kości, rozwój mózgu oraz biorą udział w  procesie regeneracji tkanek.

Tarczyca wpływa na pracę serca poprzez regulację częstości skurczów serca oraz siły jego skurczu. Niedobór lub nadmiar hormonów tarczycowych może prowadzić do zaburzeń rytmu serca i innych problemów kardiologicznych. Odpowiada również za termoregulację organizmu, czyli produkcję ciepła i jego utratę. Nadczynność tarczycy może prowadzić do nadmiernego pocenia się i zwiększonej wrażliwości na ciepło, podczas gdy niedoczynność może prowadzić do uczucia zimna i obniżonej tolerancji na niskie temperatury.

Hormony tarczycowe wpływają na funkcje mózgu i nastrój, dlatego zaburzenia czynności tarczycy mogą mieć wpływ na samopoczucie, stan emocjonalny oraz na poziom energii i motywacji. Ten mały gruczoł reguluje na perystaltykę jelit oraz na procesy trawienne poprzez regulację aktywności układu nerwowego autonomicznego.

Objawy nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy, znana również jako hipertyreoza, to stan, w którym tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów tarczycowych: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Ten nadmiar hormonów tarczycowych prowadzi do przyspieszenia wielu procesów metabolicznych w organizmie, co może mieć szereg negatywnych skutków dla zdrowia. Nadczynność tarczycy jest jednym z najczęstszych zaburzeń tarczycy i może występować zarówno u młodych, jak i u starszych osób.

Jednym z głównych objawów nadczynności tarczycy jest przyspieszenie metabolizmu, które może prowadzić do utraty wagi pomimo zwiększonego apetytu. Osoby z nadczynnością tarczycy często nadmiernie się pocą. Czują się poddenerwowani i z trudnością zachowują równowagę nawet przy małych problemach. Bywają drażliwi, borykają się z bezsennością. W niektórych przypadkach może wystąpić również powiększenie tarczycy, nazywane wolem.

Nadczynność tarczycy może mieć również wpływ na układ sercowo-naczyniowy, prowadząc do takich objawów jak częstoskurcz, nieregularne bicie serca czy nadciśnienie tętnicze. Problemy ze skórą, takie jak ciepłe i wilgotne dłonie oraz łamliwe paznokcie, również mogą być związane z nadczynnością tarczycy.

Objawy niedoczynności tarczycy

Wśród chorób tarczycy należy również wymienić niedoczynność (hipotyreozę), czyli stan, w którym tarczyca produkuje zbyt mało hormonów tarczycowych: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Ten niedobór hormonów tarczycowych prowadzi do spowolnienia wielu procesów metabolicznych w organizmie, co może mieć szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Niedoczynność tarczycy jest jednym z najczęstszych zaburzeń tarczycy, które może występować w różnym wieku i dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Jednym z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy jest uczucie zmęczenia i ospałości, które nie ustępuje pomimo odpowiedniego odpoczynku. Osoby z niedoczynnością są bardziej wrażliwi na zimno, mają przesuszoną skórę, łamliwe paznokcie. W przypadku zaburzeń pracy gruczoły mocno wypadają włosy. Zdarzają się również obrzęki twarzy i kończyn.

Niedoczynność tarczycy może również wpływać na nastrój i funkcje psychiczne, prowadząc do depresji, smutku, apatii, zaburzeń koncentracji oraz pogorszenia pamięci. Niedobór hormonów tarczycowych wpływa na funkcje układu pokarmowego, prowadząc do zaparć, spowolnienia perystaltyki jelit oraz do utraty apetytu.

Chora tarczyca, leczenie  podsumowanie

Co zrobić, gdy ma się chorą tarczycę? Przede wszystkim należy obserwować swój organizm, by zauważyć wszystkie odchylenia od normy. Leczenie tarczycy oferuje Centrum medyczne Warszawa. Zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności endokrynolog NFZ Warszawa na podstawie wyników badań postawi prawidłową diagnozy, a także wdroży odpowiednią kurację. Kluczową rolę odgrywają w tym wypadku leki, zdrowa dieta, brak uzależnień oraz aktywny tryb życia.

Więcej
artykułów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o plikach Cookies, kliknij tutaj. Akceptuję