Częste bóle głowy, omdlenia, zaburzenia pamięci czy zawroty głowy – to tylko niektóre z objawów, które mogą stać się podstawą do skontrolowania stanu tętnic szyjnych i kręgowych. W myśl funkcjonującego w środowisku medycznym stwierdzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto kontrolować niepokojące objawy, gdyż szybka diagnoza stanowi ważny element procesu leczenia. Naprzeciw potrzebom pacjentów wychodzi w tym przypadku USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych, które wykonywane jest także w CM Woronicza 15.

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych to badanie diagnostyczne umożliwiające określenie stopnia zwężenia tętnic, a co za tym idzie skierowania pacjenta na obserwację i ustawienie mu odpowiedniego leczenia, zmniejszającego ryzyko wystąpienia u pacjenta udaru mózgu. Warto pamiętać, że tętnice szyjne i kręgowe to najważniejsze naczynia, które doprowadzają krew do mózgu.

Choć badanie dotyczy tętnic jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na przyłożeniu niewielkiej głowicy pokrytej żelem do szyi pacjenta. Lekarz wykonujący badanie monitoruje obraz na ekranie aparatu ultrasonograficznego. Wskazaniem do wykonania badania może być m. in. miażdżyca, podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, patologiczny szmer nad tętnicami szyjnymi, bóle i zawroty głowy, cukrzyca, objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodka układu nerwowego czy udar mózgu, w tym także obciążenia rodzinne wynikające z przeprowadzonego wywiadu medycznego.

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych nie wymaga specjalnego przygotowania do badania. Ważne by pacjent  w dniu badania nie zakładał odzieży utrudniającej dostęp do szyi (golfy, bluzki z wysokim kołnierzem) jak również na czas badania zdjął łańcuszek i inne ozdoby.

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych wykonywane jest także w CM Woronicza 15. Badanie wykonywane jest na urządzeniu najwyższej generacji przez doświadczonego radiologa. Koszt badania wynosi 150 zł. Zachęcamy do kontaktu – 22 643 59 11.