Prawidłowo funkcjonujący układ krwionośny to podstawa zdrowego organizmu. Jednak wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego układu mogą nieść za sobą niebezpieczeństwo poważnie zagrażające zdrowiu. Bardzo ważne jest reagowanie na wszelkie objawy, które mogą wskazywać na powstanie zwężeń w żyłach czy tętnicach. Ich następstwem mogą być zakrzepy, w wyniku których może dojść do udaru mózgu lub zawału serca. By tego uniknąć warto sprawdzać stan swoich żył poprzez kontrolne wykonywanie USG doppler żył kończyn dolnych.

USG doppler – czym jest i na czym polega badanie?

USG doppler to nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne badanie, wykonywane za pomocą małej głowicy. Lekarz wykonujący badanie skanuje żyły przykładając głowicę do ciała pacjenta. Emitowanie przez ultrasonograf ultradźwięki rejestrują echo odbitych od tkanek fal, które są przetwarzane na obraz. Na jego podstawie radiolog jest w stanie określić czy w żyłach pojawiły się jakieś niepokojące zmiany, a wyniki są znane od razu.  Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. Czasami lekarz może poprosić pacjenta o wstrzymanie oddechu. Badanie nie niesie za sobą żadnego zagrożenia, a po jego zakończeniu pacjent może spokojnie wrócić do codziennych aktywności.

Kiedy wykonać badanie?

USG doppler żył kończyn dolnych może zostać wykonane w każdym momencie. Warto sprawdzać stan układu krwionośnego, ponieważ umożliwia to szybsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Wskazaniem do wykonania badania jest zakrzepica żył głębokich, żylaki, obrzęk i ból kończyn. Powodem, który powinien skłonić do wykonania UAG doppler żył kończyn dolnych jest również uczucie drętwienia i zaburzenia czucia w ich obrębie.

Przygotowania do badania

Ze względu na charakter badania nie wymaga się od pacjentów specjalnego przygotowania. Wystarczy zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną oraz dowód osobisty w celu potwierdzenia tożsamości.

Bez względu na formę i rodzaj, badania profilaktyczne umożliwiają stałe monitorowanie stanu zdrowia i szybką reakcję na zaistniałe problemy. Dlatego warto wziąć pod uwagę również stan żył kończyn dolnych. Zachęcamy do skorzystania z badania. Koszt USG doppler jednej nogi to 150 zł, dwóch nóg – 220 zł. Badanie nie wymaga skierowania, a zapisy prowadzano się pod numerem 22 643 59 11. Serdecznie zapraszamy!