Atrakcyjne pakiety! Zapraszamy do zobaczenia naszej oferty pakietów.

Czym jest zaćma i jak się objawia?

Date

Czym jest zaćma i jak się objawia?

Co to jest zaćma? To jedna z najczęstszych chorób oczu, dotykająca miliony ludzi na całym świecie. Jest to schorzenie, które stopniowo pogarsza jakość widzenia, a w zaawansowanych przypadkach może prowadzić do utraty wzroku. Z tego powodu ważne jest zrozumienie, czym jest zaćma, jakie są jej objawy oraz jakie metody leczenia są dostępne.

Czym jest zaćma?

Zaćma jest powszechną chorobą oczu, charakteryzującą się mętnieniem soczewki, która jest kluczowym elementem układu optycznego. Soczewka odgrywa istotną rolę w procesie skupiania światła na siatkówce, umożliwiając nam wyraźne widzenie. Jednak z upływem czasu soczewka ulega naturalnym zmianom, takim jak utrata elastyczności i nagromadzenie substancji, co prowadzi do utraty przezroczystości. Efektem tych procesów jest zaćma, stan, który stopniowo wpływa na zdolność oka do klarownego widzenia.

Czy przy zaćmie można stracić wzrok?

Zaćma jest poważnym schorzeniem oka, które bez odpowiedniego leczenia może prowadzić do znacznego pogorszenia wzroku, a nawet utraty zdolności do widzenia. W początkowych stadiach zaćma często jest łagodna, a jej objawy mogą być subtelne, co czasem skutkuje opóźnionym rozpoznaniem. Niemniej jednak, w miarę postępu choroby, mętnienie soczewki staje się coraz bardziej znaczące, co wpływa na jakość widzenia.

W przypadku zaćmy utrata wzroku nie jest jednak nieuchronna. Współczesne metody leczenia, głównie chirurgiczne, pozwalają skutecznie przywrócić zdolność do widzenia. Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej soczewki, co znacznie poprawia ostrość widzenia.

Warto jednak zauważyć, że czas jest istotny w leczeniu zaćmy. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana i podjęte odpowiednie kroki, tym większe są szanse na pełne przywrócenie zdolności wzrokowej. Dlatego regularne badania okulistyczne, zwłaszcza u osób starszych, są kluczowe dla wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia zaćmy.

Chociaż zaćma może prowadzić do pogorszenia wzroku, to możliwość utraty zdolności do widzenia istnieje głównie w przypadku zaniedbania choroby. Wczesna diagnoza i skuteczne leczenie pozwalają zminimalizować ryzyko utraty wzroku związanego z zaćmą. Dlatego tak ważne są regularne badania. Dobry okulista Warszawa ustali, w jakim stanie jest wzrok i podejmie odpowiednie kroki, by zatrzymać rozwój choroby.

Objawy zaćmy

Zaćma rozwija się stopniowo, co sprawia, że początkowe objawy mogą być łatwo przeoczone. Jednym z pierwszych sygnałów może być postępująca utrata ostrości widzenia, szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych. Inne powszechne objawy to:

  • zmętnienie widzenia – obrazy stają się rozmazane, widoczne jakby przez mgłę,
  • problemy z dostrzeganiem kolorów – barwy mogą wydawać się przygaszone lub zmienione,
  • uczucie obecności obcego ciała – pacjenci często opisują, że mają wrażenie, jakby coś zakrywało im pole widzenia.
  • zwiększona wrażliwość na światło – światło może sprawiać większy dyskomfort niż wcześniej.

Czynniki ryzyka

Istnieje kilka czynników ryzyka związanych z rozwojem zaćmy, w tym wiek, palenie papierosów, nadwaga, choroby układu krążenia, a także ekspozycja na promieniowanie UV. Osoby starsze, zwłaszcza powyżej 60 roku życia, są bardziej podatne na rozwinięcie tej choroby.

czym-jest-zacma-i-jak-sie-objawia

Leczenie

Leczenie zaćmy jest zazwyczaj skoncentrowane na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki, przywracając pacjentowi zdolność do wyraźnego widzenia. Współczesne metody chirurgiczne, zwłaszcza fakoemulsyfikacja, umożliwiają precyzyjne usuwanie zaćmy przy minimalnej inwazyjności.

Procedura chirurgiczna związana z leczeniem zaćmy obejmuje kilka kluczowych kroków. Najpierw, zaćma jest rozbijana i emulgowana, a następnie usuwana z oka. Po usunięciu naturalnej soczewki lekarz wszczepia sztuczną soczewkę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Sztuczne soczewki są dostępne w różnych rodzajach, umożliwiając korygowanie wad wzroku, takich jak krótkowzroczność czy nadwzroczność.

Chirurgia zaćmy jest zazwyczaj szybką procedurą, często trwającą mniej niż godzinę, a większość pacjentów doświadcza znacznego poprawy wzroku natychmiast po zabiegu. Współczesne techniki chirurgiczne oraz postęp w dziedzinie soczewek intraokularnych sprawiają, że operacje zaćmy są teraz rutynowe i bezpieczne.

Po zabiegu istnieje krótka rekonwalescencja, podczas której powinni unikać intensywnego wysiłku fizycznego i chronić oczu przed światłem. Większość osób wraca do normalnych aktywności w stosunkowo krótkim czasie.

Czym jest zaćma – podsumowanie

Zaćma to poważna choroba oczu, która może znacząco wpływać na jakość życia. Wczesne rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla utrzymania zdolności widzenia. Regularne badania okulistyczne, zwłaszcza w starszym wieku, mogą pomóc w wykryciu zaćmy na wczesnym etapie. Zrozumienie objawów i czynników ryzyka zaćmy może również pomóc w profilaktyce i ochronie zdrowia oczu.

Przychodnia NFZ Mokotów zaprasza na wizyty kontrolne. Zbadaj swój wzrok, zanim będzie za późno.

Więcej
artykułów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o plikach Cookies, kliknij tutaj. Akceptuję