Atrakcyjne pakiety! Zapraszamy do zobaczenia naszej oferty pakietów.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Date

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Czym jest atopowe zapalenie skóry? Atopowe zapalenie skóry (AZS), znane również jako atopowe zapalenie dermatitis (AD), jest przewlekłą chorobą skóry, która często występuje u osób z predyspozycją genetyczną do reakcji alergicznych. Charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą, zaczerwienieniem, łuszczącymi się plamami oraz występowaniem pęcherzyków w przypadkach bardziej zaawansowanych.

Objawy i przyczyny

Objawy AZS mogą być różnorodne w zależności od nasilenia choroby. Są jednak pewne powtarzające się symptomy, do których należą:

  • Swędzenie skóry. Jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów AZS. Swędzenie może być intensywne, prowadząc do drapania i podrażnienia skóry.
  • Suchość skóry. Skóra osób z AZS jest zwykle sucha, szorstka i podatna na łuszczenie się.
  • Zaczerwienienie. Obszary skóry mogą być zaczerwienione, a nawet zapalne.
  • Pęcherzyki i strupki. W zaawansowanych przypadkach AZS mogą pojawić się pęcherzyki, a skóra może tworzyć strupy w wyniku intensywnego drapania.

Przyczyny AZS nie są jednoznacznie zdefiniowane, ale uważa się, że wiele czynników może przyczyniać się do wystąpienia tej choroby. Choroba może być dziedziczna, Często zapadają na nią osoby mające historię rodzinnych przypadków AZS, astmy lub alergii. Objawy atopowego zapalenie skóry pojawiają się także przy kontakcie skóry ze składnikami chemicznymi, alergenami, kurzem domowym, sierścią zwierząt, czy nawet niektórymi pokarmami. Osoby z AZS mogą mieć skłonność do osłabionego układu odpornościowego, co może zwiększać ryzyko infekcji skórnych i pogarszać objawy.

img

Diagnoza AZS

Diagnoza AZS często opiera się na badaniu klinicznym przeprowadzonym przez dermatologa. Czasami konieczne jest wykonanie testów skórnych w celu identyfikacji potencjalnych alergenów. W leczeniu stosuje się głównie kremy i maści zawierające kortykosteroidy do łagodzenia zapalenia skóry oraz środki przeciwświądowe. W zaawansowanych przypadkach lekarz dermatolog Warszawa może zalecić leki doustne lub immunosupresyjne.

Jak walczyć z AZS? Oprócz konsultacji z dermatologiem konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Regularne nawilżanie skóry przy użyciu hipoalergicznych kremów, unikanie potencjalnych drażniących substancji oraz noszenie odpowiednich ubrań znacząco łagodzi objawy. Konieczna jest również identyfikacja alergenów i ich unikanie.

Jak walczyć z AZS – podsumowanie?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry, która może znacząco wpływać na jakość życia pacjentów. Choć nie ma jednego skutecznego sposobu na wyleczenie AZS odpowiednia kuracja, unikanie alergenów i prawidłowa pielęgnacja skóry mogą pomóc w zmniejszeniu nasilenia objawów. Warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby opracować spersonalizowany plan leczenia, dostosowany do indywidualnych potrzeb i stopnia nasilenia choroby. Przychodnia lekarska Mokotów świadczy usługi zdrowotne, w tym także oferuje konsultacje z dermatologiem.

Więcej
artykułów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o plikach Cookies, kliknij tutaj. Akceptuję