Profilaktyka raka szyjki macicy – warto wiedzieć wcześniej!

Już we wrześniu ruszamy z nową, bezpłatną usługą w ramach programu „Profilaktyka raka szyjki macicy”. Rak szyjki macicy jest szóstym z najczęściej występujących u kobiet nowotworów. Rokrocznie dowiaduje się o nim około 3000 kobiet, z czego aż u 1700 stadium choroby jest już głęboko zaawansowane. Wykryty na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Dlatego warto wiedzieć wcześniej i regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym w tym kierunku. Chcemy wspierać kobiety w walce o ich zdrowie dlatego nasza placówka podpisała z NFZ umowę na realizację tego projektu.

Kobieto poddaj się badaniu!

Program przeznaczony jest dla wszystkich kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego. Pacjentki, które leczyły się już onkologicznie z powodu złośliwego nowotworu szyjki macicy, a ich lekarz prowadzący podjął decyzję o zakończeniu kontroli onkologicznej mogą ponownie zostać objęte programem profilaktycznym. W przypadku pań, które nie kwalifikują się do programu ze względu na wiek, potrzebne będzie skierowanie na badania wystawione przez lekarza specjalistę. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest okres i trwająca miesiączka.

Cel o wyższej ideologii

W Centrum Medycznym Woronicza chcemy uświadamiać kobiety, że zdiagnozowana choroba nowotworowa szyjki macicy nie musi być wyrokiem śmierci. Regularne badania cytologiczne pomogą nie tylko wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie ale zastosować leczenie, które może doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Celem programu jest również wprowadzenie na terenie kraju jednolitego modelu postępowania diagnostycznego. Pomysłodawcy projektu chcą również zmniejszyć wskaźnik umieralności na raka szyjki macicy wśród Polek do poziomu innych krajów Unii Europejskiej.

Badania? – Nie taki diabeł straszny jak go malują!

Doskonale zdajemy sobie sprawę jak bardzo wizyta ginekologiczna przeraża jeszcze większość Polek. Uspokajamy – to naprawdę nic strasznego. A poczucie wstydu jest w zasadzie czymś normalnym, przecież chodzi o najbardziej intymne części ciała kobiety. Jednak apelujemy – wstyd, lęk czy dyskomfort nie może stać na przeszkodzie w dbaniu o zdrowie! W Centrum Medycznym Woronicza 15 wymazy cytologiczne pobiera wykwalifikowana położona, posiadająca certyfikat nadany przez Centralny Ośrodek Koordynujący Program Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, która zadba o dobrą atmosferę. Dzięki profesjonalnemu podejściu nasze pacjentki mogą liczyć na swobodną atmosferę, co sprzyja badaniom o charakterze intymnym. Dlatego serdecznie zapraszamy do skorzystania z programu szczególnie te panie, które do tej pory nie przełamały poczucia wstydu i nie poddały się badaniom. Gwarantujemy, że w przychodni przy Woronicza  znajdą Panie nie tylko ciepłą i oddaną położoną ale również fachową poradę i sposób na przełamanie wstydu.

Kiedy najlepiej wykonać badania?

Przesiewowe badanie cytologiczne najlepiej wykonać nie wcześniej ni po upływie 4 dni od ostatniego dnia okresu oraz nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Ważne by wstrzymać się od stosowania leków dopochwowych przez minimum 4 dni poprzedzające wymaz. Jeśli pacjentka miała wykonywane USG dopochwowe, wymaz może zostać pobrany co najmniej 1 dzień po tym badaniu.

Kontrola zdrowia to najważniejszy obowiązek każdego człowieka. Dlatego zachęcamy do skorzystania z programu! Regularne badania to podstawa. Program „Profilaktyka raka szyjki macicy” będzie realizowany w Centrum Medycznym Woronicza 15, przy ul. Jana Pawła Woronicza 15 na warszawskim Mokotowie od 10 września. Dlatego już teraz zachęcamy do zapisów pod nr 22 643 59 11.

NIE ODKŁADAJMY PROFILAKTYKI NA PÓŹNIEJ!