Częste bóle głowy, omdlenia, zaburzenia pamięci czy zawroty głowy – to tylko niektóre z objawów, które mogą stać się podstawą do skontrolowania stanu tętnic szyjnych i kręgowych. W myśl funkcjonującego w środowisku medycznym stwierdzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto kontrolować niepokojące objawy, gdyż szybka diagnoza stanowi ważny element procesu leczenia. Naprzeciw potrzebom pacjentów wychodzi w tym przypadku USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych, które wykonywane jest także w CM Woronicza 15.

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych to badanie diagnostyczne umożliwiające określenie stopnia zwężenia tętnic, a co za tym idzie skierowania pacjenta na obserwację i ustawienie mu odpowiedniego leczenia, zmniejszającego ryzyko wystąpienia u pacjenta udaru mózgu. Warto pamiętać, że tętnice szyjne i kręgowe to najważniejsze naczynia, które doprowadzają krew do mózgu.

Choć badanie dotyczy tętnic jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na przyłożeniu niewielkiej głowicy pokrytej żelem do szyi pacjenta. Lekarz wykonujący badanie monitoruje obraz na ekranie aparatu ultrasonograficznego. Wskazaniem do wykonania badania może być m. in.

  • miażdżyca,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • patologiczny szmer nad tętnicami szyjnymi,
  • bóle i zawroty głowy, cukrzyca,
  • objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodka układu nerwowego czy udar mózgu,
  • obciążenia rodzinne wynikające z przeprowadzonego wywiadu medycznego.

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych nie wymaga specjalnego przygotowania do badania. Ważne by pacjent  w dniu badania nie zakładał odzieży utrudniającej dostęp do szyi (golfy, bluzki z wysokim kołnierzem) jak również na czas badania zdjął łańcuszek i inne ozdoby.

 USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych wykonywane jest także w CM Woronicza 15. Badanie wykonywane jest na urządzeniu najwyższej generacji przez doświadczonego radiologa. Koszt badania wynosi 150 zł. Zachęcamy do kontaktu – 22 643 59 11.