Atrakcyjne pakiety! Zapraszamy do zobaczenia naszej oferty pakietów.

Strach przed igłą – dlaczego boimy się pobrania krwi?
Pobranie Krwi Mokotów

Date

Strach przed igłą, zwany medycznym terminem “trypanofobią”, jest dość powszechnym uczuciem, które wielu z nas doświadcza. Wiele osób unika pobierania krwi lub innych procedur z użyciem igły z powodu tego lęku.

Dlaczego tak wiele osób boi się igieł?

 1. Strach Przed Bólem: Jednym z głównych powodów strachu przed igłą jest obawa przed bólem. Osoby, które nie lubią igieł, często wyobrażają sobie, że nakłucie będzie bardzo bolesne, co może być powodem ich niechęci do pobierania krwi.
 2. Strach Przed Zakażeniem: Inny powód to obawa przed ryzykiem zakażenia lub infekcji, zwłaszcza w kontekście chorób przenoszonych przez krew.
 3. Zły Przedmiot: Dla wielu osób sama igła stanowi problem. Obiekt ostry wbijający się w ciało może wywoływać lęk.
 4. Negatywne Doświadczenia: Osoby, które miały w przeszłości negatywne doświadczenia związane z igłami, na przykład ból lub komplikacje podczas pobierania krwi, mogą bać się powtórzenia takiej sytuacji.

Jak przezwyciężyć strach przed igłą i pobieraniem krwi?

 1. Rozmawiaj z Lekarzem: Jeśli boisz się pobierania krwi, warto porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką. Opowiedzą Ci o procedurze i mogą zaoferować wsparcie emocjonalne.
 2. Relaksacja i Techniki Oddychania: Techniki relaksacyjne i głębokie oddychanie mogą pomóc w opanowaniu stresu przed pobieraniem krwi. Skoncentruj się na spokojnym oddychaniu i próbuj rozluźnić ciało.
 3. Zrozumienie Procedury: Edukacja jest kluczowa. Poznaj dokładnie, jak przebiega procedura pobierania krwi. Im lepiej zrozumiesz, co się dzieje, tym mniej lękliwa będzie ta sytuacja.
 4. Odwracanie Uwagi: Podczas pobierania krwi odwracaj uwagę od igły. Skoncentruj się na czymś innym, na przykład rozmawiaj z personelem medycznym, słuchaj muzyki, czytaj gazetę.
 5. Proś o Przysłonę: Jeśli widok igły jest głównym źródłem stresu, poproś o przysłonę lub zamknij oczy podczas zabiegu.
 6. Zadbaj o Właściwe Nawodnienie: Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu przed zabiegiem, ponieważ dobrze nawodnione żyły ułatwiają pobieranie krwi.
 7. Zaplanuj Nagrodę: Po zabiegu pobierania krwi nagrodź się czymś miłym, na przykład ulubioną przekąską lub wizytą w ulubionym miejscu.

Jak pomagamy Pacjentom pokonać strach przed igłą?

 1. Edukacja i Wyjaśnienia: Nasz personel medyczny jest doskonale przeszkolony nie tylko w dziedzinie medycyny, ale także w komunikacji z pacjentami. Chętnie wyjaśni każdy etap procedury, co pomaga zrozumieć, co się dzieje i zmniejsza niepokój.
 2. Techniki Relaksacyjne: Oferujemy techniki relaksacyjne, które pomagają pacjentom uspokoić się przed i w trakcie procedury. Głębokie oddychanie i skupienie na pozytywnych myślach mogą znacząco pomóc w przezwyciężeniu stresu.
 3. Przyjazna Atmosfera: Nasze Centrum Medyczne stawia na komfort i przyjazną atmosferę. Wszystko od wnętrza placówki po zachowanie naszego personelu ma na celu uczynienie wizyty u nas jak najmniej stresującą.
 4. Elastyczność i Wysoko Wykwalifikowany Personel: Nasz personel jest nie tylko doświadczony, ale także elastyczny. Rozumieją, że każdy pacjent jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia. Dlatego dostosowują się do potrzeb każdej osoby.
 5. Wspieramy Dzieci: W naszym Centrum Medycznym rozumiemy, że dzieci często boją się igieł jeszcze bardziej. Nasz personel jest przygotowany do pracy z dziećmi i stosuje metody, które pomagają łatwiej przejść przez procedury.

Strach przed igłą i pobieraniem krwi jest zrozumiałym uczuciem, ale nie powinien stanowić przeszkody w dbaniu o swoje zdrowie. W Centrum Medycznym Woronicza 15 na Mokotowie mamy na to sposób. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, wsparciu ze strony personelu medycznego oraz technikom relaksacyjnym, można przezwyciężyć ten strach. Pobieranie krwi jest ważnym narzędziem diagnostycznym i profilaktycznym, które pomaga w utrzymaniu zdrowia, dlatego warto podjąć wysiłek, aby go pokonać. Zapraszamy do zapisów <3

Więcej
artykułów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o plikach Cookies, kliknij tutaj. Akceptuję