Choć USG nerek jest często wykonywane jako składowa USG jamy brzusznej czy układu moczowego, istnieje możliwość skontrolowania tego narządu oddzielnie. Jest to ceniona przez urologów i nefrologów metoda diagnostyki, umożliwiająca szybkie określenie czy w organizmie pacjenta nie dzieje się nic niepokojącego oraz czy jego układ moczowy ma prawidłową budowę. Ważna jest również profilaktyka, bo jak nie od dzisiaj wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Kiedy wykonać badanie?

USG nerek powinno być wykonane w chwili gdy sam pacjent lub lekarz stwierdzą, że istnieje podstawa do podejrzeń, że nerki nie funkcjonują prawidłowo. Takim objawem może być np. krwiomocz, bóle brzucha i podbrzusza, nadciśnienie tętnicze, bóle kolkowe z promieniowaniem do pachwiny, bóle w okolicach lędźwi czy nieprawidłowe wyniki ogólnego badania moczu. USG nerek wykonuje się również w przypadku podejrzenia kamicy nerkowej, upośledzenia czynności nerek, podejrzenia torbieli nerek czy w ramach diagnostyki chorób gruczołu krokowego. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego może je wykonać każdy. Nie określono również przeciwwskazań do wykonania USG nerek.

Jak przebiega badanie

USG nerek wykonuje się poprzez skórę brzucha, do którego przykłada się głowicę ultrasonografu pokrytą specjalnym żelem. Pacjent kładzie się na plecach, a na prośbę lekarza przekręca się na lewy lub prawy bok. Prawidłowe wykonanie badania wymaga kilkukrotnej zmiany pozycji, według zaleceń osoby przeprowadzającej badanie. Lekarz może też poprosić pacjenta o nabranie i wstrzymanie powietrza w płucach. Badanie pozwala określenie stanu nerek w czasie rzeczywistym na podstawie obrazu widocznego na monitorze. Po zakończonym badaniu pacjent od razu otrzymuje wydrukowane zdjęcia oraz opis, a w przypadku nieprawidłowości – lekarz informuje o konieczności dalszej diagnostyki.

Przygotowanie do badania
Przygotowanie do USG nerek należy rozpocząć od zachowania w dniu poprzedzającym badanie diety i powstrzymać się od spożywania produktów powodujących wzdęcia. Choć badanie nie wymaga od pacjenta by był na czczo warto powstrzymać się od jedzenia na 6 godzin przed jego wykonaniem. Zaleca się również powstrzymanie od picia napojów gazowanych. Jeśli pacjent przyjmuje stałe leki, nie ma przeciwwskazań by przyjął je również w dniu badania.

Co może odkryć badanie?

Podczas badania USG lekarz może ocenić prawidłowość położenia, rozmiaru i kształtu nerek. Jest również w stanie zdiagnozować: guzy i torbiele, wodonercze, poszerzony moczowód, obecność złogów w układzie kielichowo-miedniczkowym czy poszerzenie moczowodów.

W Centrum Medycznym Woronicza 15 USG nerek wykonywane jest przez Adama Głuszaka.