Tkanka podskórna

Tkanka podskórna czyli wewnętrzne warstwy skóry, zbudowanej w większości z luźnej tkanki łącznej. To właśnie w niej zlokalizowane są naczynia krwionośne i limfatyczne, nerwy, gruczoły łojowe i potowe. Dlaczego więc wykonuje się USG tych tkanek? Ponieważ to właśnie w nich występują często tłuszczaki, gruczolaki, guzy, a w niektórych przypadkach także ropnie. Badanie USG umożliwia diagnostykę takich zmian.

USG jest badaniem całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym, dlatego obrazowanie tkanki podskórnej przy jego pomocy jest bezpieczne i może być wykonane przez każdego. Wykonywane za pomocą niewielkiej głowicy pokrytej specjalnym żelem pozwala na zdiagnozowanie wszelkich zmian, w tym także nowotworowych.

Wskazania i cel badania

Wykonanie badania zaleca się pacjentom, którzy zmagają się z pourazowym bólem i obrzękiem mięśni, zauważalną asymetrią kończyn czy wyczuwalne lub widoczne guzy tkanki podskórnej i skóry. Celem badania jest zobrazowanie tych zmian i ich zdiagnozowanie. Lekarz posiadający obraz badania jest w stanie określić czy zmiany wymagają dalszej obserwacji, dodatkowych badań lub interwencji chirurgicznej. Warto podkreślić, że badanie jest bezpieczne i nie istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Nie wymaga ono też specjalnego przygotowania. Przed badaniem lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad w celu zapoznania się z jego stanem zdrowia.

USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych to bezpieczne i bezinwazyjne badanie, które umożliwia zdiagnozowanie zmian nowotworowych, stanów zapalnych i patologii w postaci torbieli i cyst. Badanie wykonywane jest w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w strukturze układu limfatycznego. Za pomocą fal ultradźwiękowych wysyłanych za pomocą głowicy pokrytej specjalnym żelem, lekarz otrzymuje na monitorze urządzenia obraz umożliwiający określenie czy z badanym organem nie dzieje się nic niepokojącego. Badanie jest w pełni bezpieczne i nie wymaga specjalnego przygotowania.  Wyjątkiem jest USG węzłów chłonnych znajdujących się w jamie brzusznej. Wówczas na badanie należy przyjść na czczo. Jeśli pacjent posiada wcześniejsze wyniki badań węzłów chłonnych warto zabrać je ze sobą na wizytę. Lekarz prowadzący będzie miał możliwość porównania wyników i zapoznania się z dokumentacją w trakcie wywiadu.

Kiedy wykonać badanie?

Wskazaniem do poddania się badaniu węzłów chłonnych jest ich powiększenie, bolesność, a także zmiany naskórne w miejscach ich większych skupisk. Wyczuwalnie powiększone węzły chłonne mogą być symptomem, że w organizmie wystąpił stan zapalny. Zwykłe badanie palpacyjne nie umożliwia określenia jest przyczyną takiego stanu rzeczy jest bakteria, ropień, cysta, torbiel czy zmiana ma podłoże nowotworowe. To właśnie do prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie badania USG. Najczęściej badaniom poddaje się węzły chłonne, które wymagają szczególnej uwagi. Zalicza się do nich węzły chłonne: szyjne, pachowe, nadobojczykowe i podobojczykowe, żuchwowe, pachwinowe i potyliczne. Oceniając wyniki lekarz zwraca uwagę na rozmiar i rozrost węzłów chłonnych, ich kształt jak również stosunek długości do grubości. USG węzłów chłonnych jest badaniem diagnostycznym w podejrzeniu gruźlicy, mononukleozy, białaczki, chłoniaka, a nawet zakażenia wirusem HIV.

Przebieg badania

Badanie odbywa się w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na leżance i odkrywa miejsce gdzie znajduje się badany organ. Lekarz przykłada do skóry głowicę pokrytą żelem i przesuwa ją po badanym obszarze. Obraz widoczny na monitorze pozwala w czasie rzeczywistym określić stan badanych węzłów, a po zakończeniu USG pacjent otrzymuje zdjęcia i opis badania.

W CM Woronicza 15 USG tkanki podskórnej i węzłów chłonnych przeprowadzane jest przez dr Adama Głuszaka.