Badania diagnostyczne wątroby są niezwykle ważne, ponieważ to narząd regulujący pracę całego organizmu poprzez produkcję hormonów. Zalicza się do nich tyroksyny (T4) i trójjodotyroninę (T3), które odpowiadają m.in. za utrzymanie prawidłowe funkcjonowanie sercowo-naczyniowego czy regulowanie metabolizmu. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania tarczycy, które umożliwią monitorowanie jej funkcjonowania.

Przebieg badania

USG tarczycy jest badaniem często zalecanym przez endokrynologów w diagnostyce chorób tarczycy. Na podstawie wykonanego badania można określić wielkość i budowę organu, a także prawidłowość funkcjonowania organu czy ewentualnych zmian. USG jest badaniem w pełni bezinwazyjnym i bezpiecznym. Pacjent w trakcie badania zajmuje pozycję leżącą, a skóra jego szyi na wysokości pokrywana jest specjalnym żelem. Lekarz przykłada do szyi niewielką głowicę ultrasonografu, który za pomocą fal przesyła obraz na monitor aparatu. Na jego podstawie lekarz ocenia budowę, strukturę i pracę tarczycy. Wszelkie nieprawidłowości takie jak np. guzki wymagają skierowania na dalszą diagnozę. Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje wydrukowane zdjęcia wraz z opisem.

Kiedy wykonać badanie?

USG tarczycy jest wskazane w przypadku nieprawidłowych wyników TSH, FT3, FT4, a także przeciwciał anty-TPO i anty-TG. Inną podstawą są objawy charakterystyczne dla nadczynności czy niedoczynności tarczycy, obciążenia wynikającego z przypadku chorób tarczycy w rodzinie pacjenta. Bardzo ważne jest również monitorowanie stanu tarczycy u pacjentów ze stwierdzoną chorobą tarczycy, borykających się ze stanami zapalnymi – chorobami Hashimoto i Gravesa-Besedowa, a także pacjentów po przebytych zabiegach usunięcia guzów i nowotworu tarczycy, oraz innych – gdy pacjent przebył radioterapię. Istotnym wydaje się również wykonywanie USG tarczycy w ramach profilaktyki, gdzie badanie powinno być wykonywane raz na kilka lat. Nowotwór tarczycy wykryty we wczesnym stadium daje około 90% szansy na całkowite wyleczenie.

Jak przygotować się do badania? 

Do USG tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy pamiętać, by w dniu badania założyć ubranie umożliwiające swobodny dostęp do szyi. Na czas trwania badania należy również zdjąć wszystkie ozdoby z szyi. Wizyta rozpoczyna się od wywiadu medycznego, dlatego pacjenci posiadający wcześniejsze wyniki badań krwi hormonów czy wcześniejsze badania USG powinni zabrać je ze sobą. 

Najczęstsze choroby tarczycy

Guzki tarczycy – to zmiany mogące przyjąć charakter łagodny jak i złośliwy. Najczęściej wyczuwają je sami pacjenci. Guzki nie dają o sobie znać, nie towarzyszą im też specyficzne objawy. W przypadku gdy ich rozmiar jest już znaczny czasami towarzyszy im poczucie ucisku w szyi, problemy z przełykaniem lub duszności. Każda taka zmiana powinna być natychmiast poddana diagnozie by wykluczyć nowotwór tarczycy, a w przypadku jego potwierdzenia – niezwłocznie podjąć leczenie.

Niedoczynność tarczycy – przyczyną występowania niedoczynności jest niedostateczna ilość hormonów tarczycy, która wskutek różnych schorzeń nie produkuje ich w wystarczającej ilości. Niedoczynność jest często następstwem choroby Hashimoto, operacyjnego usunięcia tarczycy lub leczenia jodem promieniotwórczym. Objawia się chronicznym zmęczeniem, suchą skórą i słabą kondycją włosów, sennością, spowolnionym metabolizmem, niekontrolowanym przyrostem masy ciała, a u kobiet – zaburzeniem cyklu miesięcznego.

Nadczynność tarczycy – odwrotnie wygląda sytuacja, gdy w organizmie dochodzie do nadmiernego produkowania hormonów tarczycy – wówczas mówimy o jej nadczynności. Przyczyn tego zaburzenia dopatruje się w chorobie Gravesa-Basedowna oraz guzków, które również mogą wydzielać hormony. Objawami tej choroby są: uczucie gorąca, potliwość, spadek wagi, nerwowość oraz wypadanie włosów.

USG tarczycy wykonywane jest w CM Woronicza przez dr Adama Głuszaka i dr Marka Tomaszewskiego.