USG doppler umożliwia ocenę zwężeń i drożności przepływu krwi w tętnicach doprowadzających krew do mózgu. Jest to badania nieinwazyjne i bezbolesne, pozwalające na postawienie diagnozy dotyczącej stanu tętnic. Jest też pomocne przy ocenie zabiegu endarterektomii lub usunięcia zmian miażdżycowych. Jego wykonanie zaleca się u osób o podwyższonym ryzyku udaru niedokrwiennego. Odpowiednio wcześnie wykryte pozwalają na wdrożenie leczenia zmniejszającego ryzyko udaru mózgu.

Kiedy wykonać badanie

USG doppler jest badaniem bezpiecznym dlatego można je wykonać w każdym momencie.  Jednak istnieją czynniki, które powinny stać się dla pacjentów podstawą do poddania się diagnostyce. Przede wszystkim USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych powinno być wykonywane u osób po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu, a także po przebytych atakach ischemicznych. To również badanie przeznaczone dla pacjentów zmagających się z częstymi bólami głowy, cierpiącymi na zawroty głowy, omdlenia, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i cukrzycę. USG doppler powinno być również przeprowadzone u pacjentów, których wyniki wskazują na nieprawidłowy lipidogram krwi – złe wyniki cholesterolu, przeszli uraz okolic szyi lub zabieg usunięcia blaszek miażdżycowych (endarterektomia).

USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych – przebieg

USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest badaniem bezinwazyjnym i nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. W celu przeprowadzenia badania pacjent zajmuje pozycję leżącą. Lekarz pokrywa badany obszar specjalnym żelem, a następnie w miejsce przebiegu naczyń przykłada do skóry niewielką głowicę ultrasonografu. Badanie rozpoczyna się w okolicy nadobojczykowej, a głowica przesuwana jest stopniowo w kierunku przednio-bocznej części szyi. Pacjent musi pamiętać by stosować się do zaleceń lekarza, którzy może poprosić go o lekkie odchylenie głowy o skręcanie jej w przeciwną stroną stronę niż wykonywane badanie. Obraz widoczny na monitorze jest oceniany przez lekarza i od razu po zakończeniu badania zdjęcia oraz opis zostają przekazane pacjentowi.

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych nie wymaga specjalnego przygotowania do badania. Ważne by pacjent  w dniu badania nie zakładał odzieży utrudniającej dostęp do szyi (golfy, bluzki z wysokim kołnierzem) jak również na czas badania zdjął łańcuszek i inne ozdoby.

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych wykonywane jest także w CM Woronicza 15. Badanie wykonywane jest na urządzeniu najwyższej generacji przez doświadczonego radiologa – Adama Głuszaka.