Konsultacje dermatologiczne powinny być priorytetem dla tych osób, które zauważą u siebie niepokojące zmiany naskórne. Konsultacja dermatologiczna umożliwi określenie przyczyn zmian, a także wdrożenie leczenia lub dalszej diagnostyki. Warto pamiętać, że wszelkie zmiany, w tym także znamiona czy pieprzyki – mogą rozwijać się w kierunku nowotworowym lub być następstwem innej poważnej choroby, dlatego tak ważna jest stała obserwacja i szybka reakcja na zachodzące zmiany.

Przebieg konsultacji

Konsultacja rozpoczyna się od wywiadu medycznego, podczas którego lekarz zapyta o istniejące dolegliwości, kiedy pojawiły się pierwsze zmiany na skórze i jak wyglądała ich ewolucja oraz czy towarzyszą im inne objawy jak np. świąd. Dla lekarza ważna jest również informacja na temat przyjmowanych leków, a także wywiad pozwalający określić czy w rodzinie pacjenta występowały choroby dermatologiczne lub nowotwory skórne. Kolejnym krokiem jest zbadanie zmian. Lekarz określi w ten sposób rodzaj schorzenia i na jego podstawie dobierze właściwe leczenie, zaleci dalszą diagnostykę lub zabieg. Pacjent może też zostać skierowany na biopsję lub pobranie wycinka do badań histopatologicznego. Warto również pamiętać o konieczności badań cyklicznych w przypadku schorzeń takich jak trądzik.

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak:

  • kurzajki
  • zmiany w wyglądzie pieprzyków i znamion
  • wypadanie włosów
  • zmiany naskórne
  • świąd, pieczenie, ból

koniecznie skonsultuj się z lekarzem by sprawdzić jakie są ich przyczyny.

W Centrum Medycznym Woronicza 15 konsultacje dermatologiczne przeprowadzane są przez dr Ewę Rudnicką – lekarza z ponad 30-letnim stażem. Pani doktor specjalizuje się w dermatologii i wenerologia, a od 2000 roku zajmuje się również medycyną estetyczną.